50 pytań do fotografa ślubnego

50 pytań do fotografa ślubnego

Czyli o co spytać fotografa przed podpisaniem umowy?

Pytania do fotografa.

 

W rozmowach z Wami bardzo często pojawiają się podobne pytania jeśli chodzi o fotografię ślubną. Czasami mniej, czasami więcej. I z chęcią Wam o tym wszystkim opowiadam. Jeśli jednak o czymś zapomnieliście albo nie spytaliście to poniżej przedstawiam Wam skrót, o co spytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy.

1. Jaki masz styl fotografowania?

W fotografii ślubnej cenie przede wszystkim ogrom emocji i uczuć, które towarzyszą Wam w trakcie całego dnia. Fotografując to właśnie na nich skupiam się najbardziej. Bo to one w późniejszym czasie mają dla Was największe znaczenie. Zwracam też szczególną uwagę na otoczenie, detale. Wcześniej zawsze dużo rozmawiamy i ustalamy te kwestie, które możemy wcześniej zaplanować. Pamiętaj jednak, że w trakcie nawet najbardziej dopiętego grafiku coś może pójść inaczej, niż to sobie zaplanowaliście. Powiem więcej – coś pójdzie inaczej na pewno. I tu właśnie potrzebna jest elastyczność i umiejętność pracy pod presją i czasu i otoczenia. Fotograf ślubny musi umieć odnaleźć się w różnych sytuacjach i wykazać się w tym kreatywnością.

 

2. Na jakim sprzęcie pracujesz?

Fotografuję profesjonalnymi aparatami Nikona. Do tego używam stało ogniskowych jasnych obiektywów, które pozwalają mi uchwycić szeroki plan jak i zbliżenia. Tam, gdzie jest to tylko możliwe korzystam głównie ze światła zastanego. Lampy odpalam dopiero po zmroku już na sali weselnej. Zawsze pracuję na dwa aparaty, a trzeci w razie awarii mam w zapasie.
Ilość lamp, z których korzystam w trakcie wesela uzależniona jest od sali oraz warunków, jakie tam panują. Chodzi o to, żeby uzyskać ponadczasowy elegancki look z artystycznym wyrazem.

 

3. Ile kosztuje reportaż ślubny?

Pełen reportaż ślubny od przygotowań po oczepiny rozpoczynam od 4,500 zł Czas pracy określa się wtedy na 12 godzin. Jednak nigdy nie opuściłam Pary Młodej w ważnym dla nich momencie, nawet jeśli było to o godz. 00.30 Pracuję zazwyczaj do północy. Często wracam potem samochodem do swojego domu, gdzie czeka na mnie gromada dzieci. Zdarza się, że następnego dnia mam kolejny ślub więc proszę Was o zrozumienie i szanowanie mojego czasu, tak jak ja szanuję Wasz. Wiele elementów da się ustalić tak, by spokojnie ze wszystkim zdążyć przed północą.

 

4. Ile kosztuje sesja plenerowa?

Sesja plenerowa to wspaniała okazja na przypomnienie sobie emocji związanych ze ślubem. Możesz też wtedy założyć raz jeszcze suknię ślubną. Sama sesja ślubna kosztuje 1.500 zł Ale sesja ślubna wykupiona razem z pakietem ślubnym to już mniejszy koszt w zależności od wybranego pakietu.

 

Fotografia Ślubna Kraków Love&Light

 

5. Czy możemy zrobić sesję poślubną za granicą?

Sesja ślubna za granicą to niesamowita przygoda. Z ogromną chęcią wybiorę się z Wami w taką podróż. Koszt takie sesji poślubnej to koszt normalnej sesji + przelot i zakwaterowanie.

 

6. Czy fotografujesz śluby za granicą?

Z ogromną chęcią przyjadę/przylecę na Waszą ceremonię za granicę. Koszt to reportaż ślubny + przelot i zakwaterowanie.

 

7. Czy pracujesz tylko w Krakowie?

W Krakowie mieszkam i fotografuję ale reportaż ślubny wykonuję na terenie całej Polski.

 

8. Jak zarezerwować termin?

Pełna rezerwacja następuje po podpisaniu umowy i wpłacie 35% zadatku na konto firmowe.

 

9. Czy możemy się spotkać przed podpisaniem umowy?

Jasne! Jeśli jest to tylko możliwe to spotykamy się w kawiarni albo innym fajnym miejscu i snujemy opowieści o fotografii ślubnej, sukni ślubnej, dodatkach i generalnie Waszych planach, wizjach i moim udziale.

Wszystko możemy sobie wtedy na spokojnie wyjaśnić i doprecyzować.

Jeśli mieszkacie dalej to spotykamy się przez Skype albo Messenger. To żaden problem.

Umowę podpisujemy via mail. Tak, jest ona ważna.

 

Fotografia Ślubna Kraków Love&Light

10. Czy znasz miejsce, w którym odbędzie się nasza ceremonia?

Często zdarza się, że byłam już w danym miejscu ale jeśli nie, to nie martwcie się. Nie chodzi o to, żeby złapać te same kadry. Za każdym razem dzieje się inna historia i za każdym razem jest wyjątkowo.

11. Czy możemy załatwić sprawy przez maila lub Skype?

Jasne, robię tak często z moimi zagranicznymi parami, lub tymi, które mieszkają w innym krańcu Polski.

 

12. Ile zdjęć otrzymamy z reportażu ślubnego?

Pełen reportaż ślubny to 12 godzin pracy. Finalnie otrzymacie min 600 zdjęć. Wszystkie te zdjęcia poddane są autorskiej obróbce i ewentualnie drobnemu retuszowi. Mam tu na myśli zbliżenia lub portrety.

 

13. Czy robisz czarno białe zdjęcia?

Fotografie ślubne bardzo często pięknie wyglądają też w czerni i bieli i nie dajcie się zwieść pozorom, że czarno białe robi się zdjęcia nieudane. To powszechny błąd. Fotografia czarno biała wymaga precyzji światła i kadru. Jako efekt reportażu ślubnego otrzymujecie 600 zdjęć w kolorze i ok 15% tegoż materiału w czerni i bieli.

 

14. Jak zapakowane są zdjęcia?

Wydrukowane zdjęcia zapakowane są w przepiękną szklaną szkatułkę lub drewniane pudełeczko z indywidualnym grawerem. Zdjęcia przeplata jedwabna wstążka i w zależności od pory roku mech, szyszki, paprocie, etc. Naturalne, piękne pakowanie prosto z serca.

 

15. Czy jest galeria on line?

Wszystkie moje Młode Pary otrzymują indywidualną galerię on line na hasło. Możecie się dzielić w ten sposób zdjęciami z bliskimi i przyjaciółmi.

 

16. Czy dostanę surowe zdjęcia z aparatu?

Nie udostępniam wszystkich zdjęć prosto z aparatu. Tak samo, jak fryzjer nie oddaje Ci obciętych włosów.

 

17. Kiedy dostaniemy zdjęcia?

W gorącym sezonie ślubnym otrzymujecie zdjęcia po ok 2 miesiącach od dnia ślubu. Ale często zdarza się, że wcześniej.

 

18. Gdzie można jechać na sesję?

Na sesję poślubną lub sesję narzeczeńską jedziemy w miejsce, które gra Wam w duszy. Jeśli macie jakieś swoje ukochane zaułki, urocze łąki, ukochane kawiarnie to tam właśnie jedziemy. Wierzę, że zdjęcia mają opowiadać Waszą historię, więc i miejsce powinno być jakoś z Wami związane. Jeśli jednak nie macie pomysłu to spokojnie. Pomogę Wam znaleźć idealny plener.

 

Fotografia Ślubna Kraków Love&Light

19. Czy robisz sesję w dniu ślubu?

Sesja w dniu ślubu to super pomysł i zawsze Was do tego gorąco namawiam. Emocje, które wtedy Was przepełniają nigdy już się nie powtórzą. Wasza radość i szczęście są niesamowite dlatego zawsze wymykamy się na max 30min na łąkę obok, albo jakieś inne miejsce blisko Waszej sali weselnej. Zazwyczaj zdjęcia robimy o zachodzie słońca. Uwierzcie mi, że warto. A gości w tym czasie zabawia DJ albo orkiestra.

 

20. Czy sesja w dniu ślubu konieczna?

Oczywiście, że nie. To jest Wasz dzień i wszystko ma przebiegać tak, żebyście byli zadowoleni. Wtedy fajnie jest się spotkać na sesji poślubnej, żeby na spokojnie uwiecznić piękne kadry i przypomnieć sobie te emocje, które towarzyszyły Wam w dniu Waszego ślubu.

 

21. Czy zdjęcia mają logo?

Nie, zdjęcia które otrzymujecie i te, które udostępniam w Internecie nie mają logo. Uważam, że napisy na zdjęciach psują ich odbiór a jak ktoś będzie chciał to i tak do mnie trafi. Na złodziei i tak nie ma siły, więc pozostawiam to już ich sumieniu i programom do wyszukiwania nielegalnie przywłaszczonych zdjęć.

 

22. Czy możemy je publikować w Internecie?

Oczywiście! To zdjęcia dla Was. Pamiętajcie, żeby mnie oznaczyć i podpisać. W ten sposób trafią do mnie nowi zainteresowani. Poza tym zawsze mogę na Was liczyć w tym temacie.

 

23. Czy robisz filmy?

Na chwilę obecną skupiam się wyłącznie na fotografii ale od tego roku wprowadzam do swojej oferty giffy i ruchome obrazki, żeby oddać ruch i atmosferę jeszcze bardziej szczegółowo. Ale często współpracuję ze świetnymi ekipami i z chęcią podam Wam parę namiarów.

 

24. Czy rezerwować Ci hotel?

Jeśli Wasz ślub odbywa się w odległości 150km od Krakowa to będę wracać do siebie. Jeśli dalej to będę prosiła o nocleg. Ale wszystko ustalamy w indywidualnych rozmowach.

 

25. Czy jesteś wegetarianką?

Nie, za bardzo lubię mięso.

 

26. Od kiedy fotografujesz?

Zawodowo fotografuję od 5 lat. Ale aparat towarzyszy mi całe życie. Mój pierwszy aparat (Zenit) kupiłam od mojego instruktora jazdy, gdy miałam 16 lat. Więc można śmiało powiedzieć, że zdjęcia robię już od 19 lat…szok…

 

27. Jakie masz doświadczenie?

Moje pierwsze zlecenia płatne to były sesje rodzinne i dziecięce. Próbowałam swoich sił w fotografii noworodkowej, ale brakowało mi tam przestrzeni dla spontaniczności. Gdy odnalazłam sesje lifestyle to tu czułam się jak ryba w wodzie. Ale śluby to jest ta część fotografii, którą kocham najmocniej. To niesamowite, że dzięki temu mogę być częścią Waszej historii i przynoszę Wam tym radość. Tryskam dumą.

 

28. Co to jest first look?

First look to ten jeden jedyny moment, kiedy widzicie się pierwszy raz już w sukni ślubnej i garniturze.

To wyjątkowy moment, któremu do tej pory nie nadawano szczególnego znaczenia. Pora to zmienić!

Fotograf ślubny, który jest otwarty na nowości z pewnością Wam w tym pomoże.

Bo przecież to zupełnie niesamowite zobaczyć swoją przyszłą żonę/ przyszłego męża chwilę przed ślubem. Atmosfera, która wtedy panuje jest elektryzująca. Niesamowite jest to, jak na siebie patrzycie, jak się przytulacie i jak celebrujecie ten moment.

Bo o tę celebrację właśnie chodzi.

Nie przy widowni, nie z udziałem osób trzecich. Tylko Wy i Wasze trzecie koło u wozu – Wasz fotograf ślubny 😉 Ale z Love&Light to jest fajne koło, więc wszystko gra.

Jak organizujemy first look?

Tylko Wy. Bez dodatkowych świadków! To czas wyłącznie dla Was. Pełen intymności i niezwykłych uczuć.

Za chwilę zacznie się oficjalna część ceremonii ślubnej i zazwyczaj wtedy dochodzą już nerwy związane z gośćmi i całą otoczką.

Dajcie więc sobie te 10 minut. Bo to tylko tyle. I aż tyle!

Wcześniej ustalamy, gdzie macie się spotkać. Jeśli w pobliżu jest zielona przestrzeń, ogród, taras – wszystko, co przyjdzie nam do głowy i będzie pięknie wyglądało. Ciekawe otoczenie. Przyjemniej jest zorganizować Wasze pierwsze spotkanie w pięknym otoczeniu niż np w pokoju hotelowym. Jeśli nie jest to możliwe to zaufajcie mi, że nawet w mało sprzyjających warunkach znajdziemy coś ładnego i ustronnego.

 

29. Czy robisz zdjęcia też u Pana Młodego?

Jeśli jesteście w niedalekiej odległości to żaden problem. Zazwyczaj to właśnie od Pana Młodego zaczynam reportaż. Jest on…mniej wymagający. Robimy wtedy zdjęcia z ubierania się, zdjęcia z najlepszymi kumplami. Wszystko na luzie, bez spięcia. A potem jadę do Panny Młodej.

 

fotograf_slubny_krakow_chocholowy_dwor

30. Czy masz zezwolenie na fotografowanie w kościele?

Oczywiście! Zezwolenie wydane przez Kurię Krakowską.

 

31. Czy pobierasz dodatkową opłatę za dojazd?

Oferta cenowa, którą ode mnie otrzymujecie zawiera już w sobie dojazd. Nie doliczam osobno żadnych dodatkowych opłat. Wszystko ustalamy na samym początku.

 

32. Czy robisz albumy ślubne?

Album ślubny to taka wisienka na torcie. A że współpracuję z najlepszymi na rynku Crystal Albums to i wisienka jest wyjątkowa. Zajrzyjcie na ich Instagram: https://www.instagram.com/crystal_albums/?hl=pl

 

33. Ile kosztują albumy?

Album ślubny to inwestycja w piękno do końca Waszego życia. Koszt dużego albumu ślubnego szacuje się mniej więcej w okolicach 500 zł Ale wszystko zależy od indywidualnego projektu. Zapytaj mnie o cennik albumów.

 

34. Kiedy zacząć przygotowania i makijaż w dniu ślubu?

Zacznij co najmniej godzinę wcześniej niż planowałaś wstępnie. Da nam to przestrzeń na kilka spokojnych portretów i z niczym się nie spóźnisz.

 

35. Jak wygląda praca z Tobą w dniu ślubu?

Jestem z Wami cały czas. Po takim dniu mam niezłe zakwasy ale są one tego warte. W danym momencie jestem tam, gdzie mnie potrzebujecie. Obserwuję otoczenie i staram się być niezauważalna. Stałe punkty każdej imprezy są niezmiernie ważne i nie może ich zabraknąć w porządnym reportażu ślubnym ale szczerze? Smaczki dzieją się zawsze w kuluarach, tam gdzie nikt by się nie spodziewał.

Wieloplanowość na zdjęciach to także ważna kwestia. Czasami udaje się złapać kilka  ważnych elementów na jednej fotografii.

Nie może też zabraknąć portretów, zbliżeń, detali.

Wszystko to składa się na dobry reportaż ślubny.

 

36. Czy wolisz śluby kościelne czy cywilne?

Fotografuję i śluby kościelne i cywilne i szczerze to nie ma znaczenia gdzie się pobieracie. Oczywiście pięknie jest, gdy otoczenia Wam sprzyja, gdy jest zjawiskowa przestrzeń i niesamowity klimat miejsca. Zwracajcie też na to uwagę przy wyborze. Ale nawet najcudowniejsze miejsce nie odda miłości, radości i uczuć Wam towarzyszących. To Wy jesteście w tym dniu w centrum uwagi. A jeśli przy okazji macie miejsce, o którym zawsze marzyliście to przepis idealny na piękne zdjęcia.

 

37. Co to jest ślub humanistyczny?

To przysięga składana pomiędzy dwojgiem ludzi przy asyście najbliższych. Ani kościelna, ani cywilna. To przysięga, którą składacie sami sobie. To są przepiękne uroczystości bo jesteście skupieni wtedy tylko na sobie.

 

38. Co będzie gdy zachorujesz?

Umowa nie zobowiązuje mnie do zapewnienia Wam zastępstwa ale nie martwcie się. Współpracuję na co dzień z masą fajnych ludzi i pomogę Wam znaleźć zastępstwo w stylu zbliżonym do mojego. Jeśli zachoruję albo zdarzy się jakiś wypadek, który spowoduje, że nie będę mogła z Wami być to możecie liczyć na moje znajomości i wsparcie w poszukiwaniu godnego zastępstwa.

 

39. Czy zapewniasz zastępstwo?

Fotografowie wśród których się obracam to świetni ludzie. Naprawdę zgrana paczka ludzi i podobnej wrażliwości. Więc spokojnie, z pewnością znajdzie się ktoś, kto z chęcią i profesjonalnym podejściem wykona dla Was reportaż.

 

40. Jak oświetlasz wesela i ciemne pomieszczenia?

Korzystam ze światła zastanego tak długo, jak jest to możliwe. Dlatego pracuję na jasnych obiektywach, które pozwalają mi na takie zachowanie. Uwielbiam ich plastyczność i miękkość. A przy tym zapewniają piękny bokeh wtedy, gdy jest to potrzebne. Dlatego fajnie, jeśli też zwrócicie uwagę na oświetlenie sali lub światła, które będzie miał dj czy zespół. Dobre oświetlenie zapewnione przez zespół potrafi dodać Sali uroku tak samo jak go zepsuć. Unikajcie skaczących i mrugających światełek. Lasery są po prostu niebezpieczne dla ludzkiego oka i psują aparaty. Z resztą żaden szanujący się dj nie proponuje już laserów. Uważajcie na to. Ciągłe, miękkie światło jest najpiękniejsze. Dodaje zdjęciom uroku.

A tam, gdzie światła jest za mało uruchamiam swoje lamy.

 

41. Jak się ubierasz na ślub?

Stosownie do sytuacji. Moim ulubionym zestawem jest czarny, stylowy kombinezon i eleganckie skórzane mokasyny. Nie wyobrażam sobie, żeby przyjść na Wasz ślub w jeansach i adidasach…. To brak gustu i szacunku dla Was i Waszych gości.

 

42. Czy możemy wybrać sobie zdjęcia do obróbki?

Z pełnego dnia ślubu wynoszę ok 4,5 tyś zdjęć. Uwierzcie mi, że wybór tych 600 to naprawdę mozolna praca. Część zdęć wykonuję w trybie seryjnym – potrzebne mi to jest do późniejszego stworzenia obrazów ruchomych. Selekcji dokonuję ja, bo wiem już na etapie robienia zdjęcia, jak będzie wyglądała jego późniejsza obróbka. Wiem, jaki jest zamierzony efekt końcowy, więc mam najlepszy ogląd tego, które zdjęcia będą dla Was najlepsze.

Spokojnie, wiem co robię.

 

43. Jak wygląda płatność za usługę?

Płatność następuje w dwóch częściach. Najpierw wpłacacie 35% zadatek po podpisaniu umowy a resztę kwoty przelewacie na konto firmowe do 7 dni od dnia ślubu. To wygodne dla Was i dla mnie. Nie muszę bać się o gotówkę w trakcie Waszego wesela i Wy możecie skupić się na zabawie.

 

44. Czy możemy zobaczyć przykładowe pełne reportaże?

Oczywiście.

 

45. Ile ślubów fotografujesz rocznie?

Każdy ślub to 100% mojego zaangażowania i serca. Jest to bardzo wymagająca praca także pod względem fizycznym. Aby zapewnić moim Parom najwyższą jakość rocznie obsługuję do 20 ślubów. Zapytaj więc o moją dostępność zanim rozpoczniemy rozmowy.

 

46. Jak wcześnie należy zarezerwować termin?

Zazwyczaj moje Pary rezerwują termin rok wcześniej. Ale spokojnie. Dni w roku jest dużo i jeśli planujesz ceremonię miesiąc wcześniej to nie wahaj się zapytać o termin. A nóż właśnie Twój termin będzie wolny.

 

47. Co się stanie jeśli zepsuje się aparat?

Pracuję na dwóch aparatach równocześnie. Mam je zawieszone na skórzanych szelkach. Trzeci aparat mam w zapasie. Więc spokojnie. Wszystkie na raz się nie zepsują.

 

48. Czy możemy wprowadzić zmiany do umowy?

W wyjątkowych sytuacjach, po wspólnym uzgodnieniu i mojej akceptacji.

Jestem elastyczna jeśli sytuacja tego naprawdę wymaga.

 

49. Jak długo z nami jesteś w dniu ślubu?

Standardowy pakiet to 12 godzin pracy.

 

50. Czy możemy wydłużyć czas Twojego pobytu w trakcie wesela?

12 godzin pracy to wystarczający czas żeby uchwycić wszystkie piękne momenty i mieć zaplecze zdjęciowe do stworzenia pięknej historii. Pamiętajcie, że często wracam samochodem do swojego domu kilkadziesiąt albo kilkaset kilometrów. Czasami też, szczególnie teraz po koronawirusowych zmianach, mam śluby i w piątek i w sobotę. A że nie jestem robotem to potrzebuję też minimalnej ilości snu . Dbajmy o siebie nawzajem.

Uf, dotarłeś do końca. A jakbyś miał więcej pytań to pisz do mnie! Z chęcią wszystko wyjaśnię.

Fotograf Ślubny Kraków Love&light Martyna Kuhn

LOVE

CZEŚĆ!

Jak fajnie, że tu jesteś! Rozgość się. Obejrzyj zdjęcia. Daj się wciągnąć w cudowny świat, który pochłonął mnie bez reszty.

Fotografia ślubna to moje spełnienie marzeń. Uwielbiam ludzi, a to co dzieje się pomiędzy Wami w trakcie dnia ślubu za każdym razem wzbudza u mnie ogrom emocji. Bycie fotografem ślubnym to także ogromna odpowiedzialność, dlatego od razu zapewniam Cię - jesteś w dobrych rękach. Fotografuję zawodowo od 5 lat, co jest totalnie niesamowite bo otacza mnie świat miłości, jedwabnych wstążek, szczęścia, przyjaźni i pysznych tortów.

Oferta

PODZIEL SIĘ WPISEM Z INNYMI

Privacy Preference Center